MAGA vyrába široké výkonové spektrum kotlov na drevo ako aj kotly kombinované s možnosťou spaľovania dreva. Všetky typy kotlov na drevo značky MAGA:

 • Sú vyrobené z kotlovej ocele.
 • Obsahujú výmenník proti prehriatiu kotla (aktivuje sa poistným ventilom Danfoss BVTS)
 • Absolvujú dvakrát tlakovú skúšku na 4,5 bar po dobu 24 hodín.
 • Majú 3-ročnú záruku na teleso kotla pri zapojení s akumulačnou nádržou
 • Možnosť predĺženia záruky na 5 rokov
 • Sú rýchlo dostupné u našich partnerov

Predpokladom vysokej efektivity (účinnosti) spaľovania je kvalitné palivo t.j. suché drevo s vlhkosťou do 20 %, čo zodpovedá voľnému sušeniu pod dobu 2 rokov a viac. Druhým predpokladom je správne dimenzovanie. Na drvivú väčšinu rodinných domov (v podmienkach Slovenskej republiky) je výkon 20 kW viac ako dostatočný. Aby sa zabránilo zbytočnému dechtovaniu kotla a tým aj skracovaniu jeho životnosti, odporúčame zapojenie s akumulačnou nádržou. Nie oheň ale decht určuje životnosť kotla. Agresívna kyselina dechtová leptá vnútorný povrch telesa kotla.

Ako predĺžiť životnosť kotla na drevo?

 • Používajte suché palivo, ideálne drevné brikety. Brikety sú veľmi vhodné do kotlov typu D a DP, nie do drevosplyňovacích kotlov MA
 • Používajte zapojenie s akumulačnou nádržou

Odporúčame zapojenie s akumulačnou nádržou, ktorá prebytočné teplo naakumuluje a uvoľní až po ochladení systému pod nastavenú teplotu.

Efekt správneho zapojenia akumulačnej nádrže:

 • Podstatné predĺženie životnosti kotla
 • Úspora paliva o 25 – 30 %
 • Frekvencia návštevy kotolne sa podstatne zníži
 • Radiátory, podlahové kúrenie budú vždy teplé

Zapojenie s akumulačnou nádržou je v mnohých krajinách EÚ povinné.

Odporúčaný pomer 1 kW výkonu : 100 l akumulačnej kapacity. Tzn. na 20 kW potrebujeme ideálne 2000 l. Min. pomer je 1 kW : 75l

Pokiaľ akumulačnú nádrž nemáme, vykonáme ochranu ohňom. Po každej útlmovej prevádzke t.j. väčšinou ráno po nočnom dusení kotla, necháme ísť kotol na plný výkon s malým množstvom paliva. Oheň vypáli nahromadený decht v komorách a výmenníku. Pri väčšom množstve dechtu použijeme prípravok Konix, ktorý decht vysuší.

Kedy zvoliť drevosplyňovací kotol a kedy obyčajný?

Drevosplyňovacie kotly radu MA-N a MA predstavujú najefektívnejšiu technológiu spaľovania dreva. Tieto typy kotlov vyžadujú suché drevo.  Vo fáze splyňovania by z komína nemal ísť viditeľný dym. Odťahový ventilátor zabezpečuje efektívny odťah spalín do komína pri prikladaní paliva. (Minimalizuje únik dymu do kotolne). Drevosplyňovacie kotle fungujú ideálne s akumulačnou nádržou, redukuje sa tak nežiaduce dechtovanie kotla v dôsledku nedostatočnej spotreby resp. nadprodukcie tepla.

Klasické kotly na drevo radu D sú vhodnejšie, ak nemáme k dispozícii kvalitné palivo. Neobsahuje citlivé materiály (keramiky) ani elektronické prvky. Pre svoju nenáročnosť a jednoduchosť obsluhy predstavujú najobľúbenejšie kotle značky MAGA na Slovensku. Oproti starým liatinovým kotlom predstavujú obrovský pokrok v komforte obsluhy. V spojení s drevnými briketami sa doba horenia v útlmovom režime môže dosahovať  13-16 hodín pri jednom naložení.

Kotol radu D
MA25 Premium
MA-N

Zaujal vás tento produkt? Máte otázky? Neváhajte nás kontaktovať.

  Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a Google zásad ochrany osobných údajov a podmienok používania.
  MA-N